Webinárium a faborítottsági adatbázis frissítéseiről

Ellenőrző szerepben a Lechner földmegfigyelési csapata

Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség szervezésében online szakmai bemutatót tartottak május 23-án a Copernicus Földmegfigyelő Program új termékéről, a Small Woody Features adatbázisról, melynek elkészítésében az ellenőrző feladatok elvégzésével az Európai Adatintegráció és Digitalizáció Témaközpont (ETC/DI) tagjaként a Lechner Tudásközpont is részt vállalt. Az eseményen Maucha Gergely, a Földfelszín-monitorozási Osztály vezetője beszámolt a Small Woody Features termék kvalitatív ellenőrzésének eredményeiről.

Webináriumot tartott az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA – European Environment Agency) és a Copernicus Földmegfigyelő Program (Copernicus Land Monitoring Service, CLMS) május 23-án. Az esemény célja az volt, hogy megismertessék az érdeklődő közönséggel a Small Woody Features (SWF) 2018 adatbázist, példákon keresztül mutassák be annak használatát és lehetőségeit, valamint betekintést adjanak a várható jövőbeli fejlesztésekről. Az Európai Adatintegráció és Digitalizáció Témaközpont képviseletében Maucha Gergely, a Lechner Tudásközpont Földfelszín-monitorozási Osztályának vezetője mutatta be a termék kvalitatív minőség ellenőrzésének (verifikáció) eredményeit.

webinarium-a-faboritottsagi-adatbazis-frissiteserol-1200

A Small Woody Features adatbázis a CLMS nagyfelbontású erdő adatbázisát egészíti ki a kisméretű lineáris és foltszerű fával borított területek térképezésével. A kisebb facsoportok és fasorok térképezése fontos információt nyújt a természetes és féltermészetes élőhelyek töredezettségéről és összekapcsolódásáról. Ezek az élőhelyek kulcsszerepet játszanak a biológiai sokféleség megőrzésében. A SWF adatbázis nagyon nagy felbontású műholdfelvételekre alapul, és jelenleg a 2015-ös és 2018-as referenciaévekre érhető el, a termék következő frissítései pedig a 2021-es és 2024-es referenciaévekre vonatkoznak.

Az Európai Adatintegráció és Digitalizáció Témaközpont tagintézményei által végzett komplex minőség-ellenőrzési munka – amelyet a Lechner Tudásközpont koordinált – rávilágított az adatbázis értékeire, ugyanakkor figyelmeztetett a meglevő bizonytalanságokra is. Az előadás végén Maucha Gergely javaslatokat is megfogalmazott a jövőbeli fejlesztés lehetséges irányával kapcsolatban.

A Copernicus földmegfigyelő program a Föld felszínének monitorozására létrehozott európai rendszer. A megfigyelés és az adatgyűjtés különböző források felhasználásával történik, amelyek magukba foglalják a földmegfigyelő műholdakat (űrszegmens) és az úgynevezett in-situ adatokat (földi szegmens). A felhasználói szegmens (services) a fenti adatok felhasználásával biztosít információt a szárazföld, a tengerek, az atmoszféra, a klímaváltozás, a katasztrófa-elhárítás és a biztonság területén. A Lechner Tudásközpont Földfelszín-monitorozási Osztályának munkatársai 2001 óta folyamatos munkát végeznek az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) intézményhálózatába tartozó felszínborítás témához kapcsolódó témaközpontokban.